Prohlídky a zážitky

Prohlídky

Každý den v sezóně i mimo sezónu o víkendu i svátcích se konají pravidelné prohlídky konventu kláštera s přilehlým kostelem Narození Panny Marie, který po požáru na počátku 18. století přestavěl významný český architekt Jan Blažej Santini. Celá prohlídka je bezbariérová a mohou ji absolvovat i návštěvníci s omezenou mobilitou, nebo na invalidním vozíku. Nezapomeňte navštívit naše návštěvnické centrum.

PROHLÍDKA KLÁŠTERA A KOSTELA

Navštivte klášterní prohlídkový okruh, který Vás ohromí svými zachovalými prostory a nemalou historií!

Průvodce Vás seznámí s historií kláštera a dochovaných sbírek. Během prohlídky nahlédnete i do prostorů sálů jako je malovaný refektář, kapitulní síň, sakristie a mnoho dalších... V závěru prohlídky budete jistě ohromeni kostelem Narození Panny Marie, který projektoval významný český barokní architekt Jan Blažej Santini-Aichel.

Prohlídka kláštera je bezbariérová.
Prohlídky po předchozím objednání.
Cca 55 minut. Od 5 do 50 osob.

V časech duchovních či kulturních akcí, může být okruh kláštera uzavřen. Doporučujeme proto předem ověřit možnost prohlídky kláštera.


PROHLÍDKA PIVOVARU S DEGUSTACÍ

Tajné receptury originálního rukodělného piva vám nesdělíme, ale provedeme vás jeho výrobním procesem, který zakončíte v degustační místnosti v podzemí pivovaru. Ochutnáte zde několik našich pivních specialit, které si po prohlídce můžete zakoupit.

Prohlídky po předchozím objednání.
Cca 55 minut. Od 5 do 15 osob.


PROHLÍDKA STARÉ PRELATURY

Jak mohl vypadat byt opata želivského kláštera na začátku 20. století?

V zrekonstruované budově Staré prelatury budete mít možnost projít celkem devět místností, kde jsou často poprvé vystaveny vzácné předměty, které obklopovaly tehdejší představené: obrazy a grafiky, nábytek, knihy, běžné zařízení, ale i liturgické oblečení a šperky. V přízemí objektu vám nová expozice přiblíží i zásadní archeologické objevy učiněné v areálu kláštera i v jeho nejbližším okolí.

Prohlídky po předchozím objednání.
Cca 55 minut. Od 5 do 12 osob.

DUŠE Z PERIFERIE – Psychiatrie v letech 1956‑1992

Expozice, která Vás nenechá bez emocí. To je další novinka roku 2022!

Expozice se nachází v přízemí Trčkova hradu želivského kláštera, který v minulosti mimo jiné sloužil havlíčkobrodské psychiatrické léčebně. Průvodce návštěvníky seznámí nejen s historií psychiatrické léčebny, ale i se zajímavostmi z průběhu léčby pacientů. Expozice obsahuje dobové fotografie pacientů, a také poskytuje návštěvu někdejší „samotky“ i některých původních prostor léčebny.
Prohlídka pokračuje návštěvou Trčkova hradu, kde nahlédnete do prostor kazetového sálu na jehož stopě je vyobrazeno deset českých Madon, včetně želivské Madony s dítětem. Sálu dominuje freska od B. Dvořáka vyobrazující Narození Páně, jenž vychází z předlohy Mikoláše Alše.

Prohlídky po předchozím objednání.
Cca 45 minut. Od 5 do 20 osob.


EXPOZICE ČESKOSLOVENSKÝCH MOTOCYKLŮ A HISTORIE VČELAŘSTVÍ

Milovníci veteránů budou jistě potěšeni, neboť zhlédnou známé značky jako Jawa, Ogar či Stadion, které se svého času vyváželi do více než 190 států celého světa. Prohlídka pokračuje edukativní expozicí o historii včelaření a nabízí např. jeden z ručně vyřezávaných klátů se štítem svatého Ambrože, patrona včelařů.
Prohlídka pokračuje návštěvou Trčkova hradu, kde nahlédnete do prostor kazetového sálu, na jehož stropě je vyobrazeno deset českých Madon, včetně želivské Madony s dítětem. Sálu dominuje freska od B. Dvořáka vyobrazující Narození Páně, jenž vychází z předlohy Mikoláše Alše.

Prohlídky po předchozím objednání.
Cca 45 minut. Od 5 do 20 osob.


VENKOVNÍ PROHLÍDKY

I okolí kláštera má co nabídnout!

Na vaši návštěvu se těší památný Žižkův dub u Panského rybníka, který zde roste již 350 let, ale také zahradní dům, který vás překvapí svým původním využitím či Trčkův hrad se svou bohatou historií. Nově budete moci shlédnout i hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla.

Prohlídky po předchozím objednání.
Cca 55 minut. Od 5 do 25 osob.


NOČNÍ PROHLÍDKY PŘI SVÍČKÁCH

Pro milovníky večerních prohlídek jsme připravili možnost navštívit náš klášter při svitu svíček. Můžete tak učinit při jedinečných prohlídkách.

Nutná rezervace prohlídky.
Cca 75 minut.

Prohlídky se konají celoročně, pro aktuální informace sledujte naše stránky a akce.


CENÍK

PROHLÍDKOVÉ OKRUHY PLNÉ VSTUPNÉ SNÍŽENÉ VSTUPNÉ DĚTI DO 6 LET
Klášter a kostel 190 Kč 140 Kč zdarma
Exkurze do pivovaru 240 Kč
190 Kč
zdarma
Stará prelatura 240 Kč 190 Kč zdarma
Psychiatrie v letech 1956‑1992 150 Kč 110 Kč zdarma
Expozice motocyklů a historie včelařství 150 Kč 110 Kč zdarma
Venkovní prohlídka 150 Kč 100 Kč zdarma
Noční a speciální prohlídky 240 Kč 190 Kč zdarma

OTEVÍRACÍ DOBA NÁVŠTĚVNICKÉHO CENTRA

LEDEN - BŘEZEN
pondělí zavřeno
úterý - neděle 11:00 - 16:00
DUBEN
pondělí zavřeno
úterý - neděle 10:00 - 16:00
KVĚTEN - SRPEN
pondělí - neděle 9:30 - 17:30
ZÁŘÍ - ŘÍJEN
pondělí zavřeno
úterý - neděle 10:00 - 17:00
LISTOPAD - PROSINEC
pondělí zavřeno
úterý - neděle 11:00 - 16:00

Ing. Jiří Škoda

Tvorba webových stránek, vývoj aplikací i komplexních softwarových systémů

IČO: 07217978

Email: jiri.skoda@media-sol.com

Mobil: +420 728 452 969